به اشتراک گذاری
FaceBook  Twitter  

تکامل تدریجی استادیوم و رویدادهای مهم

کمپ نو در زمان افتتاح ظرفیت 93053 نفر تماشاگر را داشت، (برنامه اصلی، تاسیس ورزشگاهی با ظرفیت 150.000 نفر بود، که عملی کردن این طرح به بعد موکول شد.) و زمین چمن آن، زمینی در اندازه های 107 در 72 متر بود.

اکنون، این زمین کمی کوچکتر است. اگر بخواهیم با دقت و با توجه به قراردادهای یوفا بگوییم، در حال حاضر اندازه این زمین 105 در 68 است. مواد اصلی به کار رفته در ساخت جایگاه تماشاچیان، آهن و بتن بوده است.

این استادیوم از سال 1957 تاکنون بارها نوسازی شده است و اصلاحات زیادی روی آن انجام شده است. یکی از مهمترین تغییرات استادیوم، پرده برداری از سیستم نورافکن در سال 1959 بود. همچنین اضافه کردن تابلوی امتیازات الکترونیکی به تجهیزات سالن سرپوشیده و افزودن اتاق کنفرانس مطبوعاتی به نیوکمپ، تغییرات مهمی محسوب می شوند. اما به غیر از این تغییرات عمده و بخصوص، بزرگترین تغییر، پروژه وسعت دادن استادیوم در سال 1982 بود، زمانی که استادیوم برای میزبانی افتتاحیه جام جهانی بزرگ تر شده بود. افزودن ردیف سوم، ظرفیت استادیوم را به اندازه 22.150 نفر، بالا برد.

از سال 1982 تاکنون نیز اصلاحات زیادی انجام گرفته است، مثل بازسازی پایین ترین ردیف در سال 1994، که یکی از علمیات این بازسازی، پایین آوردن سطح این ردیف، تا سطح زمین بود. اجرای این پروژه ها و پروژه های دیگر، باعث شده است که این استادیوم، با امکاناتی مثل موزه، مرکز مستند سازی، استودیوی تلویزیون بارسا، و مرکز پزشکی ورزشی، جزء استادیوم های 5 ستاره جهان شود.

محلی برای رویدادهای بزرگ

کمپ نو، به غیر از این که محل برگزاری تمام بازیهای خانگی بارسا است، میزبان چندین فینال بزرگ بین المللی بوده است، مانند فینال جام برندگان جام، فینال لیگ قهرمانان، و همچنین فینال مسابقات فوتبال المپیک سال 1992. اما از این ورزشگاه فقط برای برگزاری رویدادهای ورزشی استفاده نمی شود، بلکه در رویدادهای بزرگ و مهم دیگر در سطح بین المللی نیز از این استادیوم استفاده می شود. برای مثال می توان به کنسرت هایی که توسط افرادی مثل لوییس یاچ، بروس اسپرینگستین، مایکل جکسون، جوسپ کارراس و خولیو ایگلسیاس یا گروههایی مثل برگزار شده است، و یا قوانینی که برای نشان دادن همبستگی، مثل قانون بین المللی عفو، در این مکان اعلام می شود، و همچنین بازدید پاپ ژان پل دوم در روز 7 نوامبر سال 1982 اشاره کرد.

کمپ نو همچنین محلی برای برگزاری رویدادهای تاریخی باشگاه بوده است، مثل جشن های هفتاد و پنجمین سال تاسیس باشگاه در روز 27 نوامبر سال 1974، که سرود باشگاه، ، برای اولین بار در آن روز اجرا شد. همچنین می توان از رویدادهایی که در جشن های صد سالگی باشگاه در سال 1999 اتفاق افتاد نام برد، مثل افتتاحیه جشن که در آن خوان مانوئل سرات سرود باشگاه را خواند، یا بازی فینالی که بارسا در آن با تیم ملی برزیل بازی کرد و زمانی که همه بازیکنان سابق بارسا بر روی زمین چمن کمپ نو رژه رفتند.