به اشتراک گذاری
FaceBook  Twitter  

آنالیز بارسای 2012/13 - بخش دوم

منبع : totalbarca و Perarnau Magazine / مترجم : فرشید مهرآرا FCBarca.ir

مارتی پرارنائو تحلیل گر مشهور بارساست و اخیرا در وبلاگش ، تحلیل کاملی از تیم این فصل ارائه کرده است. این تجزیه و تحلیل توسط رافائل لئون نوشته شده است ( @_rafaleon_ )


.در ادامه ي بخش اول اين مقاله که مربوط ميشود به آناليز بارسا در فصل 2012/13، نگاهي مي اندازيم به موتور اين تيم، خط هافبک که کامل کننده ي بخش هجومي تيم ميباشد.


-خط هافبک :


بنظر ميرسد براي سرخيو بوسکتس و آدرنس اينيستا فصل خاطره انگيز ديگري در راه باشد. با وجود اينکه آن ها در پست خود بهترين هاي جهان هستند. بهرحال، سوال هايي راجع به پستي که آن ها بازي ميکنند وجود دارد : ژاوي نشان داده است که از لحاظ فيزيکي نسبت به گذشته کمي مشکل دارد، چيزي که طبيعي نيز هست . اين موضوع چالشي براي وي خواهد بود تا براي ايجاد بالانس در تيم تلاش کند. اينيستا، فابرگاس و تياگو آلکانتارا نيز هستند، بهرحال بازيکناني براي پر کردن او در زمين فوتبال هستند که واجد شرايط باشند. سسک بايد به بهترين فرم خود بازگردد و يا در حمله خوب عمل کند، آندرس رامجبور کند کمي رو به عقب بازي کند.تياگو نياز دارد تا ريکاوري بعد از مصدوميتش را انجام دهد و سپس به پيشرفت خود ادامه دهد، مفاهيم دفاعي را ياد بگيرد مانند کار درخشاني که در فصل گذشته انجام داد. پس از آن به سمت نقشش بعنوان هافبک بازيساز برود و کار کند.


-بازيکنان خروجي : سيدو کيتا که بعد از 4 فصل باشگاه را ترک کرد بعنوان بازيکن جانشين (تعويضي) عالي بود. به سه هافبک وسط ميدان هميشه فرصت نفس کشيدن (استراحت) ميداد.


خروجي احتمالي : جاناتان دوسانتوس. او بسمت اين ميرفت که بازيکن جانشين بوسي (بوسکتس) شود اما فصل خوبي را پشت سر نگذاشت. بخاطر همين بازيکن ديگري براي انجام اين نقش خريداري شد (الکس سانگ).

خريد ها : الکساندر سانگ که بارسا با مبلغ 19 ميليون يورو خريداري کرد. هافبکي در کنار بوسکتس و يايا توره که بهترين ها در پست خود ميباشند. او جوان نيز هست (25 سال)، نکته اي که او را بعنوان يک خريد خوب معرفي ميکند، اگر او نفر دوم بودن در آن پست را قبول کند، البته در صورتي که بوسکتس مصدوم نباشد. بهرحال، کيفيت بازي او باعث ميشود در چند پست بتواند خوب کار کند، مانند هافبک هجو مي و مدافع وسط. او فصل گذشته بعنوان هافبک هجومي بازي هاي خوبي را براي آرسنال انجام داد. او بايد بدنبال اين نيز باشد تا بازي خود را براي بازي در خط دفاع نيز تطابق بخشد.
-تيم b : تنها دليلي که هنوز سرخي روبرتو به تيم اول منتقل نشده است، اين است که در تيم 4 هافبک تهاجمي وجود دارد. او بخوبي ميتواند در تيم بخاطر آمادگي و استعدادي که دارد جا بيوفتد. عملکرد او وقتي با تيم اصلي بازي کند پيشرفت خواهد کرد. اگر هرکدام از 4 هافبک مصدوم شوند او به تيم اضافه خواهد شد. بعد از او، در ابتدا رافينيا و سپس اسپينوسا حضور دارند. همه فکر ميکنند که آن ها روزي فرصت اين را خواهند داشت که تبديل به بازيکن تيم اول شوند.
-جايگزين هاي ديگر : در موارد اضطراري، مسي نيز ميتواند در پست هافبک بازي کند، شگفت انگيز خواهد بود گرچه کمي غير معمول است. در پست هافبک وسط (پست بوسکي)، ماسکرانو ثابت کرده است که نميتواند بهترين انتخاب باشد، اما پيکه و بارترا شايد بتوانند، مانند مونيسا البته وقتي که بازگردد، او فصل گذشته در بارسا b اکثر فصل را در آن پست بازي کرد.
-آناليز کلي :

با تکميل قرارداد سانگ، بارسا احتمالا بهترين خط هافبک جهان را در اختيار خواهد داشت، حتي با وجود يکي دو غايب. بهرحال، لازم است که بهترين ژاوي را در اختيار داشته باشند، و اگر او نباشد سسک و تياگوي آماده حضور داشته باشند. مسي و آلوز نيز حاضر هستند، بازيکناني که نشان داده اند در خط هافبک ميتوانند بازي درخشاني را بنمايش بگذارند، چيزي که حتي باعث بهتر شدن خط هافبک نيز ميشود. بنابراين استعدادها و ويژگي هاي موجود در خط هافبک، به تيم کمک ميکند تا تاکتيک هاي مختلفي براي نابود کردن حريفان وجود داشته باشد.
-مهاجمان :

وجود مسي در خط حمله ي بارسا، به خودي خود باعث ميشود يکي از خطرناک ترين خطوط حمله بوجود آيد. بهرحال نياز است تا ديگر بازيکنان نيز عملکرد خود را بهبود بخشند و اين باعث ميشود از مصدوميت دور باشند، چيزي که فصل گذشته اتفاق نيوفتاد. در اين مورد، فشاري که آن ها ميتوانند براي بازپس گيري توپ بر روي حريف ايجاد کنند و توپ را سريع پس بگيرند و مسي را از کمند مدافعان جدا کنند، بسيار مهمتر از گلزني خودشان ميباشد. يکي از آن ها کوئنکاست که نشان داده است ميتواند بعنوان وينگر (بازيکن کناري) در سطح بالايي بازي کند، رقابت مهم نيست. اين را وقتي خواهيم ديد که او از مصدوميت بازگردد.
-تيم b :

هنوز ته يو بازيکن تيم b ميباشد، با وجود حضور منظمش در تيم اول در فصل گذشته. پيشرفت او بدين معناست که آفلاي احتمالا بايد باشگاه را ترک کند. تنها مهاجم ديگري از بارسا b که براي بازي در تيم اصلي مناسب(آماده) است جرارد دلوفئو ميباشد. بهرحال با توجه به نوع بازي و شخصيت او، کادر فني ميدانند که بايد مراقب او باشند (درباره ي او حساسيت نشان دهند).


مکمل هاي ديگر : براي آن زماني که مسي در اختيار تيم نباشد، سسک بايد در خط حمله بعنوان "شماره 9 کاذب" حضور يابد. عجيب نيست که اينيستا را نيز در اين موارد بعنوان وينگر ببينيم، همينطور آلوز، يوردي البا و ادريانو را.
-آناليز کلي :

اگر مسي به "مسي" بودن ادامه دهد و هم تيمي هايش در خط حمله از مصدوميت دور بمانند، شرايط تحت کنترل خواهد بود. اما تيم پلن b نخواهد داشت، چيزي که لزوما در اين فصل نيازي به آن نيست.

برای مطالعه ی بخش اول این مقاله، اینجا کلیک کنید

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید