به اشتراک گذاری
FaceBook  Twitter  

خوان کوما (1934-1931)

خوان کوما (بارسلونا 1959-1877)، در 20 دسامبر 1931 ریاست را از آنتونی اولیور تحویل گرفت و دوران مدیریتش همزمان با یکی از پیچیده ترین دوره ها در تاریخ باشگاه بود.

شروع ریاست او با استعفا و کناره گیری از شغل قبلیش و همچنین با مشکلات داخلی زیادی هم زمان شد. بر طبق گفته ها، یکی از مشکلات کوما رویارویی با مشکلات مالی ناشی از بالا رفتن دستمزد بازیکنان تیم اصلی بود. اما در راس همه اینها مشکلات سیاسی، کم شدن علاقه به رفتن به ورزشگاه به خاطر آب و هوا و از دست دادن اعضاء از مشکلات اساسی دوران مدیریت او بود. این مشکلات باعث بروز بحران شدید مالی در تیم شد تا جایی که کوما مجبور بود برای جلوگیری از اعلام ورشکستگی، تمام تلاش خود را برای به تعادل رساندن وضعیت اقتصادی باشگاه صرف کند.

این مشکلات مالی و کمبود بوجه، ریاست بارسا را مجبور کرد برای حل این بحران به بیشتر بازیکنان سرشناس تیم که استخوان بندی تیم قدرتمند دهه 1920 را تشکیل میدادند اجازه ترک باشگاه را بدهد. همچنین در سال 1932 بازیکنانی نظیر پیرا، ماس، دوس سانتوس و گوال فروخته شدند. فروش سامیتیر، صدای اعتراض هواداران را به شدت بلند کرد و کوما مجبور بود توضیح دهد که این بازیکن به خاطر سنش و بی انضباطی هایش تیم را ترک کرده است. اما اعتراض ها وقتی شدت بیشتری گرفت که "سامی"، به رئال مادرید پیوست و به آنها برای قهرمانی در فصل 33-1932 کمک شایانی کرد.

در همین حین، تغییر و تحولات در ترکیب بارسا نتیجه نداد و آبی و اناری ها بعد از باخت 0-4 در برابر سویا در دور برگشت جام حذفی، از این بازی ها کنار رفتند. این شکست باعث شد تعدادی از اعضای هیئت مدیره استعفا دهند و تنها چند روز بعد، نامه ای که در باره استعفای خوان کوما بود و به وسیله 800 نفر از هواداران امضاء شده بود در مطبوعات منتشر شد.

بحران مالی و ورزشی در طی تابستان 1933 زمانی که بارسا فصل را با نتیجه ای ضعیف به پایان رساند و حتی در دیداری دوستانه برابر بادالونا 1-6 شکست خورد، بدتر و وخیم تر شد. ریاست بارسا سعی کرد این مسائل را با برگزاری جلسات مختلف هیئت مدیره فرو نشاند و به رضایت و توافق عمومی دست یابد، اما در فصل بعدش اوضاع وخیم تر شد. بطوری که بارسا در تمامی رقابت ها شکست خورد و تعداد اعضاء به 8000 نفر کاهش یافت و اوضاع مالی بسار ضعیف شد تا اینکه در 16 جوالای 1934 او مجبور به کناره گیری از سمتش شد.