به اشتراک گذاری
FaceBook  Twitter  

جوزپ سونیول (1936-1935)

جوزپ سانیول در تاریخ باشگاه فوتبال بارسلونا به دلیل مرگ غم انگیزش در زمان مدیریتش بدست افراد فرانکو در اوائل جنگ های داخلی در تابستان 1936 ، به عنوان "مدیر فدایی" شناخته می شود.

سانیول (بارسلونا 1898- سرا دل گواداراما 1936)، مردی با شخصیتی منحصر به فرد بود و زمانی که در سال 1928 به هیات مدیره بارسا پیوست، مورد احترام کل اعضای باشگاه بارسلونا بود و این بسیار عجیب بود، زیرا وی در دوران ریاست آرکادی بالاگوئر، که سلطنت طلبی وفادار بود و به همین دلیل مردی با عقاید سیاسی بسیار متفاوت نسبت به سانیول بود، به عضویت هیات مدیره درآمد. در روزهای جمهوری، سانیول هم به دلیل فعالیت های سیاسی اش بعنوان رهبر گروه چپ گرا، اسکوئرا ریپابلیکانا، و هم برای حضورش در دنیای ورزش بدنام بود. در آخرین زمینه، کارهای او بعنوان موسس و صاحب مجله هفتگی "لا رامبلا" که تحت شعار "ورزش و شهروندان" فعالیت می کرد، قابل توجه بود.

در روز 27 جولای 1935، او بعنوان رئیس باشگاه بارسلونا انتخاب شد. اعضا به او ایمان داشتند، زیرا احساس می کردند او تنها کسی است که می تواند مشکلات مالی باشگاه را حل کند. این کار توسط رئیس قبلی، استیو سالا، که اکنون دیگر مسئول امور مالی بود، شروع شده بود و او به همراه فرانسسک خاویر کاسالز که حسابدار بود، به سانیول کمک کردند که فصل را با بدست آوردن سود خوبی به پایان برساند. در عرصه ورزشی، تیم برنده جام قهرمانی کاتالان شد، و ­به آن فینال مشهور جام حذفی در سال 1936 رسید، بازی ای که، زامورا، دروازه بان رئال مادرید در آن زمان، توانست با بازی به یاد ماندنی خود در آن، عنوان قهرمانی را یک تنه برای تیمش بدست آورد.

اما دوران بسیار عالی جوزپ سانیول به طرز غم انگیزی در 6 آگوست 1936 به انتهای خود رسید، وقتی که رئیس باشگاه در یکی از فعالیتهای سیاسیش، از نیروهای جمهوری خواه مستقر در نزدیکی مادرید دیدن می کرد. ماشین او بر حسب اتفاق، وارد منطقه ای در سرا دل گواداراما شد که تحت کنتزل نیروهای فرانکو بود. سانیول شناخته و بازداشت شد و او و همراهانش بدون محاکمه سریعا تیرباران شدند. خبر مرگ سانیول، یک هفته بعد از این اتفاق به بارسلونا رسید، و این خبر باعث بوجود آمدن آشوب و اغتشاش در همه سطوح جامعه شد.

ترور جوزپ سانیول، مقدمه ای بود برای یکی از سخت ترین دورانی که باشگاه بارسلونا تا کنون پشت سر گذاشته است.