به اشتراک گذاری
FaceBook  Twitter  

آگوستی مونتال ای گالوبارت (1952-1946)

آگوستی مونتال ای گالوبارت (بارسلونا 1904-1964) در نوامبر 1945 جنبشی را به راه انداخت که خواستار پایان دادن به ساختار موقتی که مدیریت باشگاه طی چند سال اخیر تحت آن فعالیت می کرد بود.

آگوستی مونتال ای گالوبارت در هیئت مدیره ای به رهبری خوسپ وندرل حسابدار بود. جنگ پایان یافته بود و مونتال احساس می کرد اکنون زمان آن است که باشگاه به روال عادی خود بازگردد. هیئت مدیره پیشنهاد وی را پذیرفت و آن را به فدراسیون کاتالان اعلام کرد و آنان نیز پیغام را به همتایان اسپانیایی خود منتقل کردند. ده ماه بعد، وندرل به همراه هیئت مدیره استعفای خود را اعلام کردند و مسئولین مونتال را، که بدون شک بهترین کاندیدا برای جایگزینی آنان بود به این سمت منصوب کردند.

این کارخانه دار دمکراتیک در 20 سپتامبر 1946 مدیر باشگاه شد و این آغاز حرکت قاطع باشگاه بارسلونا به سوی موفقیت و شکوه بود. در طول 6 سالی که مونتال مدیر بود، بارسا با قهرمانی های پی در پی در سال های 1948 و 1949، که باشگاه سالگرد طلایی 50 سالگی خود را در آن جشن گرفت، جایگاه خود را در میان بزرگان فوتبال اسپانیا تثبیت کرد.

اما هنوز موفقیت آمیزترین سال مدیریت مونتال فرا نرسیده بود. در سال 1952، که اسلوواک فردیناند داچیک هدایت تیم را بر عهده داشت و نام های برجسته ای چون رامالتس، کوبالا، باسورا، سزار و مانچون در تیم حضور داشتند، لیگ، جام حذفی، جام لاتین، جام مارتینی روسی، و کوپا اوا دوارته را برد. از آن سال رویایی در تاریخ بارسا با نام "بارسای 5 جامی" یاد می شود.

این سالها آنچنان موفقیت آمیز بود که حتی ورزشگاه گسترش یافته ی لس کورتس نیز برای خیل عظیم هوادارانی که مشتاق تماشای بازی های این تیم شگفت انگیز بودند، کوچک بود. مونتال، که یک رویاگرای بزرگ بود، زمینی جدید تهیه کرد که مدتی بعد کمپ نو در آن بنا شد.

در 16 جولای 1952 آگوستی مونتال پس از مجموعه ای از دستاوردهای برجسته مدیریتی که او را در ردیف برترین مدیران طول تاریخ باشگاه قرار می دهد، به خصوص با در نظر گرفتن زمان های دشواری که پشت سر گذاشت، تصمیم گرفت از سمت مدیریت کناره گیزی کند.