به اشتراک گذاری
FaceBook  Twitter  

جوزپ لوئیز نونیز (2000-1978)

جوزپ لوئیز نونیز (باراکالدو 1931) در 6 می 1978 در انتخابات مدیریت باشگاه با اختلاف اندکی پیروز شد.

کاندیدا های دیگر، فران آرینیو و نیکولائو کاسائوس به ترتیب با 9537 و 6202 رأی پس از جوسپ لویز نونیز با 10352 رأی قرار گرفتند. او سی و پنجمین مدیر تاریخ باشگاه برسلونا است. وی در 1 جولای 1978 رسماً کار خود را آغاز کرد. بر خلاف اکثر مدیران، نونیز هرگز پیش از آن در هیئت مدیره حضور نداشته است اما این تاجر مشهور بخش املاک با شعار "برای بارسایی فاتح" در انتحابات پیروز شد و تاکنون طولانی ترین زمان مدیریت را در تاریخ باشگاه دارا است.

اولین مسئولیت بزرگ جوزپ لویز نونیز رسیدگی به مشکلات مالی باشگاه بود، اما او هدف بزرگتری هم داشت، تبدیل بارسلونا به بزرگترین موسسه ی فوتبال در جهان. در طول 22 سال مدیریت او بارسا گسترش چشم گیری یافت. کمپ نو بازسازی شد، در کنار آن مینی استادی (در سال 1982)، موزه باشگاه (در سال 1986) و اقامتگاهی برای بازیکنان تیم های پایه در لاماسیا ساخته شد.

با مدیریت نونیز تیم فوتبال جام های بسیاری را در اسپانیا و اروپا برد و سه تیم ورزشی حرفه ای دیگر (بسکتبال، هندبال و هاکی) نیز بسیار تقویت شدند و استانداردهای جدیدی را در اروپا ایجاد کردند.

یک سال پس از آغاز مدیریت نونیز بارسا جام برندگان جام را در بازل برد و این اولین جام معتبر دوران مدیریت او بود. بازی فینال برای همیشه در یاد هزاران هواداری که برای حمایت تیم به سویس سفر کرده بودند خواهد ماند. در سال 1982 بارسا به مربی گری اودو لاتک با شکست استاندارد لیژ در فینال در کمپ نو، که به تازگی گسترش یافته بود، چرا که یکی از ورزشگاه های اصلی مورد استفاده در جام جهانی پیش رو بود، یک بار دیگر جام برندگان جام را برد. باشگاه بارسلونا برای اولین بار دارای صد هزار عضو بود و درآمد زیادی عاید باشگاه شد به طوری که نونیز توانست بهترین بازیکن جهان در آن زمان، دیگو آرماندو مارادونا، را جذب کند.

باشگاه به روند رو به رشد خود ادامه می داد و نونیز در فصل 1984-85 دومین قهرمانی لیگ را به عنوان مدیر کسب کرد و همچنین یک بار دیگر در انتخاباتی بدون رقیب به عنوان مدیر باشگاه انتخاب شد. البته دوران های سختی هم فرا رسید، با شکست در مقابل سویا در فینال جام یوفا در سال 1986، ناکامی بزرگی که عامل اولین بحران دوران نونیز بود، که به نام Hesperia Mutiny شناخته می شد (در سال 1988) در نهایت منجر به اخراج تقریباً تمام بازیکنان تیم اصلی شد.

این اتفاق موجب آغاز دوران جدیدی در مدیریت جوزپ لوئیز نونیز شد. هیئت مدیره با یوهان کرویف قرارداد بست و این مربی هلندی تیمی ساخت که بعدها به عنوان تیم رویایی از آن یاد می شد و تمام اروپا را با بازی های خارق العاده خود سر ذوق می آورد. سرانجام بارسا برای اولین بار در می 1992 در ورزشگاه ومبلی قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد، در روندی بی نظیر 4 بار پی در پی قهرمان لیگ شد و بسیاری افتخارات دیگر کسب کرد. بدون شک این بهترین دوره در موفقیت های ورزشی او بود و وی برای بار سوم در سال 1989 با 25441 رای در مقابل 17609 رأی سیکسته کامبرا به عنوان مدیر باشگاه انتخاب شد. در سال 1993 برای بار چهارم به سمت مدیریت باشگاه انتخاب شد اما این بار رقیبی در انتخابات نداشت.

پس از 8 سال، روابط بین مربی و مدیر تیره شد و نونیز تصمیم گرفت به حضور کرویف در بارسا پایان دهد. وی بابی رابسون و پس از او لوئیز ون گال را آورد، مردی که برای بردن باشگاه به آینده انتخاب کرده بود. سالی که این انگلیسی کهنه کار بارسا را هدایت می کرد همواره به خاطر حضور ستاره ی برزیلی، رونالدو، به یاد خواهد ماند. کسی که نمایش های شگفت انگیزش تماشاگران را هیجان زده می کرد و باعث فتح جام برندگان جام اروپا، جام حذفی اسپانیا و سوپرکاپ اسپانیا شد. در همان سال، یعنی 1997، نونیز برای آخرین بار به عنوان مدیر باشگاه انتخاب شد، و این بار با کسب 74 درصد آرا، در مقابل 24 درصد رقیبش، آنخل فرناندز. چند ماه بعد مدیر مجبور به مقابله با جنبشی انتقادی از جانب گروه مخالف که El Elefant Blau نامیده می شدند، شد.

در این میان لوئیز ون گال تیمی جمع کرد که دو قهرمانی لیگ و یک قهرمانی جام حذفی را در دو فصل ابتدایی حضورش بدست آورد. اما فصل سوم بدون جام او و همچنین ناتوانی عجیبش در بدست آوردن دل هواداران سبب شد تا اولین حضور ون گال به عنوان مربی در بارسا پیش از موعد به پایان برسد. حمایت ها از نونیز نیز رو به پایان بود و این امر در سالگرد 100 سالگی باشگاه بیش از اندازه مشهود بود که در نهایت باعث کناره گیری وی از سمت خود شد و انتخابات برای مدیریت باشگاه برگزار گردید تا بدین ترتیب او پس از 22 سال باشگاه را ترک کند.

طبیعتاً همان طور که نونیز طولانی ترین دوران مدیریت را در تاریخ باشگاه داشت، در این دوران بیش از هر مدیر دیگری فاتح عناوین گوناگون شد. تحت مدیریت نونیز فقط در فوتبال، تیم 7 قهرمانی لیگ، 6 جام حذفی، 5 سوپرکاپ اسپانیا، 2 جام اتحادیه، یک لیگ قهرمانان اروپا، 4 جام برندگان جام، 2 سوپرکاپ اروپا و 3 جام کاتالان بدست آورد.