به اشتراک گذاری
FaceBook  Twitter  

خوان لاپورتا ای استراچ (2010-2003)

خوان لاپورتا ای استراچ که از تاریخ 17 آگوست 1974 عضو باشگاه بوده است، در تاریخ 15 ژوئن 2003 به مقام ریاست باشگاه رسید و در تابستان 2006 نیز مجددا به این پست منصوب شد.

در 29 ژوئن 1962 در بارسلونا متولد شد. خوان لاپورتا مدرک حقوق را از دانشگاه بارسلونا (UB ) دارد و عضو برجسته دانشگاه وکلا از بارسلونا است و عضو هیئت مدیره بنیاد ارنست لاچ است. همچنین وی رئیس شرکت حقوق و متخصص مالیات از موسسه دی استادیو سوپریورز آباد اولیبو در بارسلونا است و دیپلم بازرگانی در شرکت حقوق از دانشکده ایلاستریوس (Illustrious ) از وکلای بارسلونا دارد.

لاپورتا عضو موسسه و مالک دفتر وکلا لاپورتا و آربوس (Laporta & Arbos) ، ابوگداس اسوشیدوس(Abogados Asociados) است. او همچنین مشاور بازرگانی ژاپنی در بارسلونا بوده است.

خوان لاپورتا بعد از پیروزی در انتخاباتی که در 15 ژوئن 2003 بطور روشن و مشخص برگزار شد، به ریاست باشگاه بارسلونا رسید. این یک پیروزی متقاعد کننده بود. خوان لاپورتا 138/27 رای (52.27%)، لوئیس باسات 412/16 رای، جردی ماجو 490/2 رای، ژوزف مارتینز روویرا 388/2 رای، ژوزف ماریا مینگولیا867/1 رای و جام لارادو 987 رای را از آن خود کردند. این انتخابات همچنین در میان انتخاب کنندگان با 79/53% مورد آرا بیش از اندازه خاطره انگیز بود.

در تابستان 2006 خوان لاپورتا برای دومین بار موفق به رسیدن به ریاست شد. او تنها عضوی بود که با بدست آوردن 804/1 رای به این سمت انتخاب شد(994/8 کل آرا). بعد از 33 روز که باشگاه توسط هیئت اجرایی به سرپرستی فردی بنام خاویر سالا آی مارتین اداره می شد ، خوان لاپورتا که تا آن موقع رئیس قسمت مالی بود، بار دیگر اینبار در 22 اگوست 2006 و در روزی که چهل و یکمین بازی جام خوان گمپر برگزار میشد به عنوان ریاست باشگاه بارسلونا را برگزیده شد.

با کمک خوان لاپورتا باشگاه موفق شد ارش سهام خود را افزایش دهد و پایه و اساس تاسیس خود را که بر پایه ملی گرایی کاتلان بود به همگان نشان دهد. ریاست باشگاه بارسلونا همیشه خواهان باشگاهی بوده است که ویژگی هایی نظیر مقابله با جنگ ، خشونت در استادیوم فوتبال، صلح، همبستگی، دموکراسی و آزادی جمعی و فردی را داشته باشد. مقامات بارسا همواره در تلاش برای پایان دادن به رفتار خشونت آمیز در "کمپ نو" بعنوان یکی از مهمترین فعالیتهایشان در عرصه دنیای فوتبال بوده اند.

دیگر پروژه بزرگ خوان لاپورتا برپاکردن رقابتی عظیم با هدف افزایش اعضای باشگاه بوده است. در سال 2003 ، بارسا 106.372 عضو داشت، اما به شکلی این رقم هر سال افزایش یافت که در اوایل سال 2007 به 156.000 نفر رسید.

به عنوان ریاست بزرگترین باشگاه ورزشی جهان، خوان لاپورتا پروژه ای را هدایت کرد که به جهانیان نشان دهد چگونه هیئت اجرایی بارسا، هیئتی اجتماعی، انسانی و منسجم است. سابقا باشگاه هر دو مورد ورزشی و مالی را پایه گذاری کرده بود. اما شکل جدید و ابتکاری هم اکنون، باعث شد تا از باشگاه بارسلونا به عنوان "فراتر از یک باشگاه" یاد شود، و این امر هنگام توافقات معنوی مختلف با یونیسف، یونسکو و آکنور نمایان تر گشت.

خوان لاپورتا بعنوان ریاست یکی از مهمترین باشگاه های فوتبال قاره اروپا، پروژه های گوناگونی را برای بدست آوردن مقام های گوناگون در سطح اروپا رهبری کرده است. وی عضو گروه مالی در فیفا با عنوان "برای بازی خوب" ، عضو هیئت مدیره اتحادیه فوتبال حرفه ای یوفا، عضو زیر گروه کاری فیفا "مالک باشگاه و پروانه باشگاه" ، ریاست فیفا در بخش "برای بازی خوب" و نایب رئیس اتحادیه باشگاه های اروپا نیز هست. ریاست بارسا، اهداف دیگری را نظیر گرفتن غرامت از فدراسیون های فوتبال کشورهای مختلف در زمانی که بازیکنان برای بازی های ملی سفر می کنند نیز دنبال کرده است.

در صحنه ورزش، در زمان ریاست خوان لاپورتا، باشگاه موفقیت های زیادی بدست آورده است. گذشته از فصل اول که صرف پایه گذاری تیم زیر نظر سرمربی "فرانک رایکارد" شد، در دو فصل بعد باشگاه دو قهرمانی در لیگ و دومین قهرمانیش در اروپا را در ماه می 2006 در پاریس جشن گرفت.