به اشتراک گذاری
FaceBook  Twitter  

لوئیز انریکه مارتینز (2014-)

لوييس انريكه متولد 8 مي 1970 در گيخون ، در جولاي 2014 پس از يك دوره سرمربيگري در سلتا ، جانشين تاتا مارتينو در بارسلونا شد.

در 36 سالگي او دوره هاي مربيگري را در كنار چهره هاي درخشاني همچون جوزپ گوآرديولا ، گيلرمو آمور ، آلبرت فرر و سرجي بارخوآن گذراند . او در سال 2008 ، هدايت بارساي ب را كه تحت هدايت گوآرديولا از دسته سوم به دسته دو رسيده بود بر عهده گرفت.

لوچو موفقيت هاي زيادي در بارساي ب رقم زد . در فصل 09- 2008 بارساي ب موفق به كسب رتبه ي پنجم در دسته دوم فوتبال اسپانيا شد . اين رتبه براي صعود به دسته اول كافي نبود ولي فصل بعد با وجود نسل درخشاني از بازيكناني مثل سرجي روبرتو ، مارك بارترا ، مارتين مونتويا ، تياگوآلكانترا و جوناتان سوريانو به اين امر نائل شد . با وجود چنين بازيكناني بارسا در ليگ دوم شد و با پيروزي برابر رئال خائن و سن آندريا در پلي اف به دسته اول صعود كرد.

بهترين عملكرد او در فصل 11 -2010 از راه رسيد .جاي كه انريكه بارساي ب را به برترين رتبه ي تاريخش در دسته اول رساند . در آن سال بارسا ب با 71 امتياز (20 پيروزي ، 11 تساوي و 11 شكست )بعد از بتيس و رايووايه كانو و جلوتر از گرانادا در رتبه ي سوم قرار گرفت.

پس از اين موفقيت ارزشمند ، او تصميم گرفت تا شانسش را در جايي خارج از اسپانيا تست كند و به باشگاه آ اس رم كه از بزرگترين باشگاه هاي كالچو به شمار مي رود ، پيوست .باشگاهي كه بويان كركيچ را بصورت قرضي از بارسلونا در اختيار داشت. او با رم ليگ را در مكان هفتم به پايان رساند. همچنين رم در نيمه نهايي جام حذفي از مسابقات كنار رفت و در مرحله ي پلي آف ليگ اروپا نيز از مسابقات حذف شد.

بعد از يك سال دوري از فوتبال ، او در فصل 14-2013 به اسپانيا بازگشت تا هدايت باشگاه سلتاويگو را بر عهده بگيرد. باشگاهي كه رافينيا را از بارسلونا بصورت قرضي در خود داشت و همچنين از وجود فونتاس و نوليتو ،بازيكنان سابق بارسا ، بهره مي بر. عملكرد او در سلتا بسيار تاثيرگذار بود : سلتا فصل را در رتبه ي نهم به پايان رساند و انريكه تمجيد هاي بسياري به دليل روش بازي و روحيه ي پيروزي طلبي خود دريافت كرد.

در دوران بازيگري ، انريكه در تيم هاي ژيتوسا و لا برانا و بعنوان يك فوتباليست حرفه اي پيش از ورود به بارسلونا در سال 1996 تحت هدايت بابي رابسون ، در تيم هاي اسپورتينگ گيخون و رئال مادريد هم به ميدان رفته بود . لوچو برنابئو را به مقصد نوكمپ ترك كرد ولي سرعت تطبيق او با تيم به قدري سريع بود كه به خاطر روحيه تزلزل ناپذير جنگندگي و عشق ورزي به پيراهن باشگاه خيلي زود محبوب هواداران شد . انريكه كه به افتخار بستن بازوبند باشگاه نيز رسيده بود ، تا 2004 در بارسلونا به ميدان رفت و بازي در كنار بازيكناني كه اكنون نيز در تيم حضور دارند مانند ژاوي و اينيستا ،را در كارنامه خود مي بيند.