به اشتراک گذاری
FaceBook  Twitter  

تيتو ويلانووا (2012-2013)

بارسلونا در سالي كه تيتو ويلانووا را روي نيمكت خود داشت فصلي پر از ركورد را پشت سر گذاشت . تحت هدايت او ، تيم موفق به ثبت ركورد جديدي در گلزني و همچنين كسب بيشترين امتياز از نيم فصل اول لاليگا در تاريخ اسپانيا شد.

در 25 آوريل سال 2014 ، در سن 45 سالگي ، تيتو پس از نزديك به دو سال و نيم مبارزه با بيماري ، درگذشت.

او در 17 سپتامبر 1969 در محله بلكايره دي امپوردا شهر جيرونا به دنيا آمد و در سال 1984 و همزمان با پپ گوآرديولا به سيستم جوانان باشگاه پيوست . ويلانووا عضوي از يكي از بهترين تيم هاي جوانان لاماسيا بود . مربي تيم اصلي با مشاهده مهارت هاي او در خط مياني ، تيتو را به تيم ب و سپس براي انجام سه ديدار دوستانه در فصل 89-1988 به تيم اصلي فراخواند.

او بصورت حرفه اي براي تيم هاي فيگوئراس ، سلتا ، باداخوز ،مايوركا ، ليئدا ، الچه و گرامنت به ميدان رفت.

بعد از آويختن كفش ها ، ويلانووا دوره ي مربي گري خود را از فصل 02-2001 و به عنوان سرمربي تيم زير 15 ساله هاي باشگاه آغاز كرد . تيمي كه جراردپيكه ، سسك فابرگاس و ليونل مسي را به فوتبال معرفي كرد . او پيش از همكاري با گوآرديولا در سال 2007 هدايت تيم هاي پالافروگل ، فيگوئراس و ترسانا را بر عهده داشت . گوآرديولا و ويلانووا ، به عنوان دستيارش، توانستند بارسلوناي ب را از دسته سه به دسته دوم فوتبال اسپانيا بياورند . سال بعد گوآرديولا و ويلانووا هدايت تيم اصلي باشگاه را برعهده گرفتند و نتيجه ي آنها كسب 14 جام در ظرف 4 سال بود . در 27 آوريل 2012 ، پس از خداحافظي داوطالبانه ي پپ گوآرديولا ، تيتو ويلانووا به عنوان سرمربي تيم در فصل 13-2012 انتخاب شد.

ويلانووا كه هميشه با شخصيت قوي و برنده ي خود شناخته مي شد ، طرفدار فوتبال استراتژيك ، مبتني بر مالكيت توپ ، بازي هاي تركيبي و حملات با شيوه ي سريع بود.

نتايج بدست آمده از او تعهد بالايش را به فوتبال تاييد مي كند . در رقابت ليگ ، تيم او توانست با 100 امتياز فاتح لاليگا شود ، آنها صدرجدول را از هفته ي اول تا هفته ي آخر در اختيار داشتند و به اين ترتيب عملكرد تيم غيرقابل بحث بود . آمار خوشان گوياي همه چيز هستند ، بارسا توانست با كسب 100 امتياز از 114 امتياز ممكن با ركورد بيشترين امتياز در لاليگا كه متعلق به رئال مادريد بود پس از تنها يك سال ، برابري كند . بعلاوه ، مردان او ركورد گلزني جديدي خلق كردند : 115 گل در 38 بازي . ركورد تيم ويلانووا در لاليگا شامل 32 برد ، 4 تساوي و تنها 2 شكست مي شد . همچنين او موفق به كسب لاليگا با 15 امتياز اختلاف نسبت به تيم دوم يعني رئال مادريد شد . اين آمار به روشني تصدي موفق تيتو ويلانووا را بر منصب سرمربي گري بارسلونا نشان مي دهند . بيست و دومين لاليگاي تاريخ ، هميشه با ياد تيتو و آبيدال ماندگار خواهد بود.

ويلانووا همچنين توانست تيمش را به نيمه نهايي ليگ قهرمانان و كوپا دل ري برساند كه البته در هيچكدام از اين رقابت ها بارسا موفق به صعود به فينال نشد.

متاسفانه ، يك بيماري جدي – در 22 نوامبر 2011 باشگاه اعلام كرد كه مربي در ناحيه غدد بزاقي دچار تومور شده است – به ويلانووا اين اجازه را نداد كه تمركز بالايي بر تيم در فصل 13-2012 داشته باشد و در شروع فصل جديد ناچار شد كه از وظايف سرمربيگري خود كناره گيري كند . رياست باشگاه ساندرو روسل در 19 جولاي 2013 اين خبر را اعلام كرد.

در 25 آوريل 2014 ، تيتو در سن 45 سالگي و پس از يك دوره ي دو سال و نيمه مبارزه ي جدي با بيماري ، چشم از جهان فروبست.