به اشتراک گذاری
FaceBook  Twitter  

یوهان کرایف (1988-96)

پس از حضور در باشگاه به عنوان بازیکن، ال فلاکو(نحیف و لاغر) در فصل 89-1988 به کاتالونیا بازگشت تا اینبار به عنوان مربی تیم ایفای نقش کند.

با این حال پیش از بازگشت به کاتالونیا او تجربه ی فراوانی به عنوان مربی اندوخته بود. او نخستین تجربه مربیگری اش را برروی نیمکت آزاکس به انجام رسانید. در حالی که به عنوان بازیکن نیز دوران خوبی را در این تیم پشت سر نهاده بود. او با آزاکس جام حذفی هلند را در سال 86 و جام برندگان اروپا را نیز در سال بعد از آن فتح کرده بود. در هلند او به دلیل فوتبال هجومی وشناوری که به نمایش میگذاشت و همچنین قدرت استعداد یابی بالایش مورد ستایش قرار میگرفت. از جمله استعدادهایی که به دست او کشف شدند ،مارکو فن باستن و دنیس برگ کمپ بودند.

با بارسا، کرایف با تیمی کاملا متحول شده پس از آبرو ریزی سال قبل شروع به کار کرد. کمک اول او چارلی رکساچ بود که یک سال را در باشگاه سپری کرده بود. کرایف بلافاصله شاگردانش در بارسا را به ارائه فوتبالی بسیار زیبا واداشت و نتایج کمی پس از آن به دست آمدند. اما این اتفاق فقط در تیم اصلی نیفتاد. تیم جوانان نیز همان سیستم هجومی را به کار گرفت. موضوعی که باعث شد بازیکنان تیم دوم به راحتی به تیم اصلی منتقل شوند. بدون شک، این تقویت عمیق تیم، یکی از مواردی بود که باعث شد کرایف دورانی چنین موفق داشته باشد.

8 سالی که او مربیگری بارسا را بر عهده داشت طولانی ترین دوران حضور متوالی یک مربی در بارسلونا بوده است. اما این 8 سال خالی از سختی نیز نبوده است. در 27 ژانویه 1991 او تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفت. این جراحی نقطه ی عطفی در دوران حضور او در بارسا به عنوان سرمربی بود و تیم پس از آن سال به سال بهتر میشد. تا آنجا که در استادیوم به یاد ماندنی ویمبلی بارسا جامی را که سالها بود انتظار آن میرفت را بالای سر برد. این جام چیزی نبود جز جام قهرمانان اروپا. تیم او که چهار بار متوالی لالیگا را از آن خود کرد، علاوه بر استفاده از نامداران بزرگ غیر اسپانیایی که بهترین دسته ی بازیکنان در سراسر جهان بودند(استویچکف، کومان، لادروپ و بعدها روماریو) شامل هسته ی بسیار قدرتمندی از بازیکنان اسپانیایی که تمامی آنها کاتالان و باسکی بودند(خوزه ماریا باکرو، چیکی بگیریستین، خولیو سالیناس، جوزپ گواردیولا، آلبرت فرر، سرخی بارخوان و ....)در کنار نامدارانی چون میگل آنخل نادال،گیرمو آمور و اوزبیو ساکریستان تمام جهان فوتبال را مست از بازیهای خود میکرد و به خاطر بازی زیبا، زنده، تماشاگر پسند و مبهوت کننده معروف به تیم رویایی و در سراسر جهان مورد ستایش و احترام بود.

با اینحال دو فصل پایانی کرایف در بارسا چندان خوشایند نبود و بارسا در این دو فصل هیچ جامی را فتح نکرد. پس از عدم توافقهای علنی با جوزپ لوییز نونییز، یوهان کرایف بارسا را با آزردگی خاطر ترک کرد، اما پس از مدتی با حصول توافق مرد هلندی بارسا بار دیگر به تیم بازگشت و آز آن پس تاکنون در تمامی لحظات با بارسا همراه بوده است. بارسا برای بزرگداشت بازیکن و مربی خود دو مراسم قدردانی باشکوه، یکی در آرنا آمستردام و دیگری در در کمپ نو برای او برگزار کرد.

کسب تمامی عناوین یوهان کرایف به عنوان مربی در تاریخ باشگاه بی سابقه بوده است. 1 جام قهرمانان اروپا، 1 جام برندگان اروپا، 4 لا لیگا، 1 جام حذفی، 1 سوپر کاپ اروپا و 3 سوپر کاپ اسپانیا تشکیل دهنده افتخارات کرایف در بارسا است.