به اشتراک گذاری
FaceBook  Twitter  

لوئیس ون گال (1997-2000 ، 2002-03)

لوییس ون گال متولد 8 آگوست 1951 در آمستردام(هلند) فوتبال را در تیم د میر هلند آموخت، جایی که بسیار نزدیک به محل تولدش بود.

در دوران جوانی ون گال علاقه و تحصیلات تربیت بدنی را در هم آمیخت و حاصل آن به فوتبال تبدیل شد. به عنوان بازیکن او در تیمهای متفاوتی در لیگ 1 و 2 لیگ طلایی هلند مانند دی میر، آژاکس، آنتورپ، اسپارتا روتردام و آ.زد آلکمار بازی کرد. پس از بازی در آژاکس، لوییس ون گال در تیمهای دسته دو بازی می کرد تا اینکه در فصل 87-86 کفشهایش را آویخت و جزو اعضای تیم مربیگری این باشگاه شد. او در اینجا اولین گام را در دنیای مربیگری برداشت. پس از یک سال در آلکمار،او به تیم آزاکس پیوست و سمت مربیگری تیمهای جوانان را بر عهده گرفت و پس از یکسال کمک مربی تیمهای بزرگسال شد. او در فصل 92-91 سرمربیگری آژاکس را بر عهده گرفت و یکی از بهترین تیمهای تاریخ آزاکس را به جامهای فراوانی رهنمون کرد.

در نخستین فصل او و تیمش جام یوفا را از آن خود کردند. در فصل 93-92 جام حذفی و سوپر کاپ هلند را بالای سر برد و در سال 94-93 او یک گام فراتر نهاد و لیگ هلند و سوپر کاپ هلند را نیز فتح کرد.

در فصل رویایی 95-1994، آزاکس همراه با ونگال مجدادا لیگ و سوپر کاپ هلند را فتح کرد و در بزرگترین افتخار ممکن، در فینال لیگ قهرمانان اروپا با شکست دادن میلان این جام را نیز به خانه برد. آخرین پیروزیهای آزاکس همراه با ونگال در فصل 96-95 واقع شد که لیگ هلند، سوپر کاپ هلند، جام بین قاره ای و سوپر کاپ اروپا را نیز فتح کرد.

پس از یک فصل ناخوشایند با قرار گرفتن در مکان چهارم لیگ، ون گال که به عنوان ادامه دهنده راه کرایف کبیر معروف بود،پای به کاتالونیا نهاد و بر روی نیمکتی نشست که بابی رابسون از روی آن بلند شده بود. روزهای اول او در کمپ نو  روزهای دشواری بودند،او مجبور به تقلا بود تا بتواند دیدگاه خود را از فوتبال را به بازیکنان القا کند.

در نخستین فصل(98-97) لالیگا، کوپا دل ری و سوپر کاپ اروپا برای کاتالانها به ارمغان آورد، در حالی که در 39 سال اخیرفتح همزمان لیگا و کوپا دل ری برای کاتالانها بی سابقه بود. در فصل دوم حضورش در بارسا او بازهم لیگ را فتح کرد که این بارسا را به اوج فوتبال اسپانیا بازگرداند که این پس از انریکه فرناندس و هلنیو هررا در بارسا رخ نداده بود. فصل سوم او در بارسا فصل بسیار دردناکی بود، در حالی که بارسا لیگ را با مقام دوم به پایان رساند و در نیمه نهایی کوپا دل ری و لیگ قهرمانان از مسابقات کنار رفت تا این فصل بدون هرگونه جامی به پایان برسد.

پس از اینکه در می 2000 جوزپ لوییز نونیز ریاست بارسا، تصمیم به عدم شرکت در انتخابات گرفت ونگال نیز در حالی که هنوز قراردادش به پایان نرسیده بود استعفا داد.

در سال 03-2002 پس از فصل بدون هیچ گونه موفقیتی خوان گاسپارت، ریاست وقت باشگاه، ون گال را قانع کرد تا مجددا پس از دوسال به کمپ نو  بازگردد.

دوره دوم ون گال در بارسا در ژانویه 2003 پس از نمایش ضعیف در لیگ همراه با شش پیروزی،هشت شکست و پنج تساوی به طور توافقی بین ریاست باشگاه و سرمربی به پایان رسید.

ون گال در طی دو دوره حضورش در بارسا، در 201 بازی رسمی رهبری این تیم را بر عهده داشت.