به اشتراک گذاری
FaceBook  Twitter  

سرودهای باشگاه

El Cant del Barça نامی است که سرورد رسمی اف سی بارسلونا با آن شناخته میشود.

 

 

به عنوان یک رسم در آغاز دیدارهایی که در کمپ نو برگذار میشود، سرود باشگاه 'El Cant del Barça' از بلندگوهای ورزشگاه پخش میشود و تمام هواداران نیز یکصدا آنرا میخوانند.

این اتفاق برای اولین بار در تاریخ 27 نوامبر 1974 پیش از بازی که به مناسبت پایان جشن هفتاد و پنج سالگی باشگاه برگذار میشد اتفاق افتاد. یک گروه سرود شامل 3600 نفر، به رهبری اوریول مارتورل. برای اولین اجرای سرود جدید باشگاه در زمین مسابقه دور هم جمع شدند. عبارات شعر بوسیله جوزپ ماریا اسپیناس و خاوم پیکاس نوشته، و تهیه موزیک نیز بر عهده مانوئل والس بود. این آهنگ در زمان کمی محبوب شد. هواداران علاقمند بودند که هنگام خواندن این سرود دستهای خود را با ریتم جذاب آن به هم بزنند، کلمات نیز تماما بیانگر ارزش نام بارسا بودند، مخصوصا روحیه ای در افراد خارجی که به تازگی وارد اجتماع کاتالان میشدند بوجود می آورد، و بازتاب این روحیه عضویت در باشگاه بود.

به هر حال، این تنها سرود بارسا در طی این سالها نیست. اولین سرود در 18 فوریه 1923 با شعر رافائل فولچ ای کاپدویلا و موسیقی انریک موررا ساخته شد. این سرود بوسیله گروه کر اورفئو گراسینس، برای اولین بار در ورزشگاه قدیمی لس کورتس به نمایندگی از بخشی از جامعه فوتبال کاتالونیا از خوان گمپر اجرا شد. با در نظر گرفتن حالت مبالغه آمیز آن دوره این لغات بیانگر ارتباط میان "ورزش و جامعه کاتالان" بود.

سرود 1923

پس از آن، در زمان جشن 50 سالگی، استیو کالزادا شعر جدیدی را سرود، و خوان دوتراس آهنگ این شعر را نواخت. این سرود با نام (بارسلونا همیشه سرافراز) 'Barcelona, sempre amunt' نامیده شد، و با وجود جو سیاسی آن دوره، به زبان کاتالان نوشته شد.

سرود 1949

جوزپ بادیا، در سال 1957، مجدادا از زبان کاتالان برای سرودن سومین سرود، (سرود برای ورزشگاه) 'Himne a l’Estadi' ، به مناسبت افتتاح کمپ نو استفاده کرد. این نخستین بار بود که کلمه بارسا 'Barça' در سرود استفاده شد، این سرود با آهنگی که توسط آدولف کابانه ساخته شد در هم آمیخت.

سرود 1957

El Cant del Barça' تا حدی به موفقیت دست یافت که تمام سرودهای پیشین، حتی 'Himne de l’Estadi' که در سال 1974 سرود رسمی باشگاه بود به فراموشی سپرده شدند. این سرود به گونه ای رواج پیدا کرده بود که هیچ کس تصور نمیکرد روزی احتیاج به سرود جدیدی باشد. سرودی برای صد سالگی باشگاه با نام 'Cant del Centenari' نوشته شد، این سرود با شعر رامون سولسونا و آهنگ آنتونی روس ماربا برای اولین بار در 22 سپتامبر 1998 اجرا شد، اما کاملا روشن بود که این سرود تنها در جریان همین جشن ها استفاده میشود.

سرود 1974 (سرود کنونی)

سرود صد سالگی